O mnie i blogu

 

cropped-KRÓLIK-MARCIN-PL-Paszport-35x45-mm.jpg

Witam wszystkich na moim blogu.

Nazywam się Marcin Królik. Urodziłem się w 1979 roku w Mińsku Mazowieckim.

Nie znam się na niczym konkretnym – o prawie wszystkim mam coś do powiedzenia. Jeśli dodać do tego mój raczej negatywny stosunek do tzw. przedmiotów ścisłych w szkole, wychodzi na to, że jestem typowym humanistą. Czasem lubię też myśleć o sobie jako o pisarzu.

Studiowałem filologię polską w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku, a następnie na Uniwersytecie Warszawskim. Jak w większości tego typu historii, pisać zacząłem w dość młodym wieku, ogłaszać – nieco później. Najpierw w 2000 roku jako dziennikarz i felietonista w lokalnej prasie, w której zresztą przepracowałem kilka ładnych lat. Następnie w roku 2005 zadebiutowałem jako prozaik opowiadaniem w pewnym niszowym czasopiśmie. I wreszcie, w 2013 roku, jako pełnoprawny pisarz, powieściąDrzewo różane”. Drukowałem ponadto – z ważniejszych tytułów – m.in. w „Odrze”, „Więzi”,  „Newsweeku” i „Rzeczpospolitej”, a także w antologiach. Dwa razy wystartowałem w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu i udało mi się tam otrzymać wyróżnienie.

Blog jest nie tylko autorskim portfolio czy literackim dziennikiem, ale też integralną częścią mojej twórczości, w której staram się przekraczać ramy gatunków.

Jestem zdania – podobnie jak Celine czy Bukowski – że pisarstwo powinno być odzwierciedleniem piszącego. To właśnie uskuteczniam na tym blogu. W pewnym sensie stanowi on więc powrót do tego, czym blogi były u zarania. Co nie znaczy, że panuje na nim przysłowiowy groch z kapustą. Piszę tutaj przede wszystkim o szeroko pojętej humanistyce, z naciskiem na kulturę, łącząc warstwę merytoryczną z osobistym punktem widzenia.

Można powiedzieć, że prezentuję tu coś w rodzaju literackiego lifestyle’u.

Mam jedną prostą dewizę: doświadczyć, przetrawić, zapisać.

Jeśli chcesz mi towarzyszyć, zapraszam.